מהי מחלת הליגיונרים?

מחלת הליגיונרים זו מחלה שנגרמת על ידי חיידק בשם Legionella pneumophlia. מדובר על חיידק ממשפחת ה – Legionella אשר גורם לתסמינים דומים לשל דלקת ריאות.
חיידק זה מתרבה במהירות רבה במיוחד במערכות מים שנמצאות בטמפרטורה של בין עשרים וחמש לארבעים וחמש מעלות. אמנם באופן שגרתי המחלה פורצת במקרים בודדים ללא כל קשר ביניהם. אך יש גם מקרים אחרים בהם קורית התפרצות של המחלה על רקע חשיפה משותפת למקור אחד בו החיידק קיים.

מהם התסמינים של המחלה?

כאמור, המחלה מתבטאת כמו דלקת ריאות. המחלה כוללת חום, שיעול, צמרמורת ועוד. חלק מהחולים מדווחים גם על כאבי ראש, שלשולים, בלבול וכאבי ראש.
השיעול במחלת הליגיונרים עשוי להיות יבש או מלווה בליחות. תסמיני המחלה יופיעו לרוב לאחר יומיים עד כעשרה ימים מהחשיפה לחיידק. ואילו תהליך ההחלמה עשוי להתמשך על פני מספר שבועות.

חיידק הליגיונלה ומחלת ה - Pontiac fever.

יש מקרים בהם החיידק גורם למחלה קלה יותר שמזכירה את תסמיני מחלת השפעת. במצב כזה חולה יפתח תסמינים כמו כאבי ראש, כאבי שרירים וחום. המחלה חולפת כעבור מספר ימים ואין צורך בטיפול.

מי נמצא בסיכון ללקות במחלה?

מחלת הליגיונרים עלולה לפגוע בכל אחד, אך אנשים מבוגרים, מעשנים או כאלו שיש להם מערכת חיסון מוחלשת נמצאים בסיכון גבוה יותר.

כיצד נדבקים במחלה?

הידבקות במחלת הליגיונרים מתרחשת כאשר שואפים רסיסי מים מזוהמים בחיידקי הליגיונלה. טיפות המים עשויים להגיע במהלך רחצה במים חמים, שהייה בבריכות או לצד מזרקות, מגדלי קירור של מערכות מיזוג וכדומה. יש לציין כי המחלה אינה עוברת בין אנשים, כמו כן מרבית האנשים שנחשפים לחיידק לא מפתחים מחלה. הטיפול במחלה כולל מתן אנטיביוטיקה ולעיתים כרוך באשפוז.

חיטוי מים למניעת חשיפה לחיידק

היות והחיידק מתרבה בסביבה של מים בחום מסוים, חשוב להתייחס למקורות מים כאלו ולבצע דיגום לגיונלה על ידי אנשי מקצוע. וזאת במטרה לחטא את המים ולמנוע התרבות של חיידקים מכל סוג שהוא. שכן הללו עלולים לפגוע במשתמשים ולגרום להם לסבול מהמחלה.
חיטוי מערכות מים זו משימה שתתבצע לאחר בחינה מדוקדקת של מערכת המים ומצב המים הנתון בשלב הנוכחי. בהתאם לכך יוחלט על שיטת החיטוי ועל הדרך הנכונה לחטא את המערכת ואת המים, וכך להבטיח שימוש תקין ובטוח במים במקום.

מי מבצע חיטוי מים?

חיטוי מים הינו פעולה מקצועית שמתבצעת על ידי חברות מקצועיות שמעניקות שירותים שקשורים לאיכות המים.
בין היתר מבצעות חברות אלו בדיקות ודגימות לבירור מצב המים. והן עושות שימוש בחומרים מיוחדים ואביזרים שנועדו לחטא את המים ולמנוע הצטברות של חומרים מזיקים. בין היתר מתקינים במאגרי מים משאבות מיוחדות אשר נועדו למנוע זיהומים.
כדי להיות בטוחים שמערכת המים אכן עברה חיטוי מים כנדרש והמים מתאימים לתקנים ובטוחים לשימוש – חשוב לבחור חברה אמינה ומקצועית בענף. חברה שעורכת באופן שגרתי דיגומים ובדיקות על מנת לבדוק את מצב המים ואת ההרכב שלהם.
כך ניתן להיות בטוחים כי המים בטוחים לשימוש ואינם מסכנים את המשתמשים בשאיפה של רסיסים נגועים בחיידק.

פנייה אל חברה מוסמכת

חשוב לברר על החברה אליה פונים, שכן מדובר על תהליך משמעותי. בין היתר יש לברר האם יש לחברה אישור פעילות מטעם משרד הבריאות. אישור זה מקנה לחברה את האפשרות להעניק שירותי חיטוי מים לחברות, ארגונים, מבנים ציבוריים ועוד. במקרים מסוימים יוחלט גם על ביצוע חיטוי מים במבני מגורים או בתים פרטיים.