דיגום לגיונלה

הימצאות לגיונלה במים מעלה את הסיכון לדלקת ריאות שנגרמת בגלל מחלת הלגיונרים, אך יש מה לעשות על מנת למנוע את התפשטות החיידק. בנוסף, חשוב להתייעץ עם בעלי מקצוע ולקבל הנחיות למניעת לגיונלה גם במקורות המים שבבית וגם באלו שנמצאים בחצר

לגיונלה הוא חיידק סביבתי שנמצא באופן טבעי ובריכוזים נמוכים במאגרי מים שונים. עם זאת, במתקני תברואה ובתנאי יובש או טמפרטורות קיצוניות, החיידק מתרבה באופן מואץ ומהיר. כאשר החיידק מתפשט, הוא עלול לגרום למחלת הלגיונרים - סוג של דלקת ריאות קשה.

כמו כן, יש לציין כדי קבוצות הסיכון העיקריות שעלולות לסבול מההשלכות החמורות של מחלת הלגיונרים הן מדוכאי חיסון, אנשים מבוגרים, חולים בדרכי הנשימה וגברים או נשים שרגילים לעשן. עם זאת, התפרצות המחלה נרשמת לעיתים גם בקרב אוכלוסיות שלא שייכות לקבוצות הסיכון.

מהי מחלת הליגיונרים?

מחלת הליגיונרים זו מחלה שנגרמת על ידי חיידק בשם Legionella pneumophlia. מדובר על חיידק ממשפחת ה – Legionella אשר גורם לתסמינים דומים לשל דלקת ריאות.
חיידק זה מתרבה במהירות רבה במיוחד במערכות מים שנמצאות בטמפרטורה של בין עשרים וחמש לארבעים וחמש מעלות. אמנם באופן שגרתי המחלה פורצת במקרים בודדים ללא כל קשר ביניהם. אך יש גם מקרים אחרים בהם קורית התפרצות של המחלה על רקע חשיפה משותפת למקור אחד בו החיידק קיים.

התפשטות לגיונלה במים

התפשטות לגיונלה במים היא כאמור פונקציה של תנאים מסוימים: מערכות מים עומדים, טמפרטורה בטווח של 24-45 מעלות צלזיוס וקיומם של משקעי חלודה ואבנית שאינם מטופלים בזמן או לא מטופלים בכלל. במקרים כאלה של חיידק לגיונלה מחלה מסוג דלקת ריאות עלולה להיות עניין של זמן, בעיקר אם לא מזהים את מקור ההתפשטות של חיידקי לגיונלה ולכן גם לא יודעים כיצד להגיע אליהם.
החדשות הטובות הן שתמיד ניתן להתמודד עם לגיונלה במים בבית או בחוץ. בשביל לעשות את זה, יש כמה הנחיות למניעת לגיונלה שאותן כדאי לאמץ:

א. חיטוי נכון של המים – מאוד חשוב לחטא את כל סוגי המים. בריכות או ג'קוזי למשל מחטאים עם כלור חופשי, בעוד מערכות מים שמיועדות לצריכת מים צריך לחטא עם חומרים אחרים שאין בעיה להכניס אותם לגוף.

ב. בדיקות תקופתיות – הדרך היחידה לדעת בוודאות האם יש חיידקים לגיונלה במים היא לבצע בדיקות תקופתיות. בדיקות כאלה יכולות להתבצע אחת לשנה, כשעוברים דירה או אם שומעים על התפרצות של החיידק בעיר ובאזור המגורים.

ג. שמירה על טמפרטורת מים נכונה – הנחיות למניעת לגיונלה של משרד הבריאות מדברות על כך שצריך לשמור על טמפרטורת מים חמים וקרים מחוץ לטווח של התרבות החיידקים. בפועל, עדיף לשמור על טמפרטורת מים קרים של מתחת ל-20 מעלות ועל טמפרטורת מים חמים של מעל 55 מעלות.החדשות הטובות הן שתמיד ניתן להתמודד עם לגיונלה במים בבית או בחוץ. בשביל לעשות את זה, יש כמה הנחיות למניעת לגיונלה שאותן כדאי לאמץ:

למה אנחנו?

בעלי הסמכה ורישיון מטעם משרד הבריאות

חברה מובילה וותיקה משנת 1986

צוות מומחים ברמה גבוהה

מאות לקוחות מרוצים

לקבלת מידע נוסף בתחום ולהזמנת שירות

נשמח לעמוד לשירותכם

החשיבות של תכנון מוקדם

האמת היא שהדרך הכי טובה למנוע מלכתחילה את ההתפשטות המהירה של חיידק הלגיונלה ואז את התפרצות מחלת הלגיונרים, היא לתכנן מוקדם ונכון את מערכת אספקת המים. תכנון של מערכת אספקת המים על פי הדרישות של משרד הבריאות ולפי התקן המקובל יאפשרו למנוע את התפשטות החיידק גם עכשיו וגם בעתיד. כמו כן, זו דרך מעולה למנוע התפשטות או הופעה של עוד כמה סוגי זיהומים שכיחים שעלולים לחיות במים.החדשות הטובות הן שתמיד ניתן להתמודד עם לגיונלה במים בבית או בחוץ. בשביל לעשות את זה, יש כמה הנחיות למניעת לגיונלה שאותן כדאי לאמץ:

כץ איכויות מים תשלח אליכם דוגם מוסמך רמה א', שקיבל הסמכה לבצע דגימות לגיונלה.

חשוב לברר על החברה אליה פונים, שכן מדובר על תהליך משמעותי. בין היתר יש לברר האם יש לחברה אישור פעילות מטעם משרד הבריאות. אישור זה מקנה לחברה את האפשרות להעניק שירותי חיטוי מים לחברות, ארגונים, מבנים ציבוריים ועוד. במקרים מסוימים יוחלט גם על ביצוע חיטוי מים במבני מגורים או בתים פרטיים.

הליך הדגימה:

כל ברז שבו משתמש הדוגם נועד לבצע שלוש בדיקות:

 1. בפתיחה ראשונה של מים חמים
 2. לאחר 2 דקות הזרמה של מים חמים
 3. לאחר 2 דקות הזרמה של מים קרים

בזמן הבדיקות נבדקים הפרמטרים הבאים: כלור חופשי, עכירות, טמפרטורה ו- PH.

שאלות ותשובות נפוצות:

המחלה מתבטאת כמו דלקת ריאות. המחלה כוללת חום, שיעול, צמרמורת ועוד. חלק מהחולים מדווחים גם על כאבי ראש, שלשולים, בלבול וכאבי ראש.
השיעול במחלת הליגיונרים עשוי להיות יבש או מלווה בליחות. תסמיני המחלה יופיעו לרוב לאחר יומיים עד כעשרה ימים מהחשיפה לחיידק. ואילו תהליך ההחלמה עשוי להתמשך על פני מספר שבועות.
יש מקרים בהם החיידק גורם למחלה קלה יותר שמזכירה את תסמיני מחלת השפעת. במצב כזה חולה יפתח תסמינים כמו כאבי ראש, כאבי שרירים וחום. המחלה חולפת כעבור מספר ימים ואין צורך בטיפול.

מחלת הליגיונרים עלולה לפגוע בכל אחד, אך אנשים מבוגרים, מעשנים או כאלו שיש להם מערכת חיסון מוחלשת נמצאים בסיכון גבוה יותר.

הידבקות במחלת הליגיונרים מתרחשת כאשר שואפים רסיסי מים מזוהמים בחיידקי הליגיונלה. טיפות המים עשויים להגיע במהלך רחצה במים חמים, שהייה בבריכות או לצד מזרקות, מגדלי קירור של מערכות מיזוג וכדומה. יש לציין כי המחלה אינה עוברת בין אנשים, כמו כן מרבית האנשים שנחשפים לחיידק לא מפתחים מחלה. הטיפול במחלה כולל מתן אנטיביוטיקה ולעיתים כרוך באשפוז.

חיטוי מים הינו פעולה מקצועית שמתבצעת על ידי חברות מקצועיות שמעניקות שירותים שקשורים לאיכות המים.
בין היתר מבצעות חברות אלו בדיקות ודגימות לבירור מצב המים. והן עושות שימוש בחומרים מיוחדים ואביזרים שנועדו לחטא את המים ולמנוע הצטברות של חומרים מזיקים. בין היתר מתקינים במאגרי מים משאבות מיוחדות אשר נועדו למנוע זיהומים.

כדי להיות בטוחים שמערכת המים אכן עברה חיטוי מים כנדרש והמים מתאימים לתקנים ובטוחים לשימוש – חשוב לבחור חברה אמינה ומקצועית בענף. חברה שעורכת באופן שגרתי דיגומים ובדיקות על מנת לבדוק את מצב המים ואת ההרכב שלהם.
כך ניתן להיות בטוחים כי המים בטוחים לשימוש ואינם מסכנים את המשתמשים בשאיפה של רסיסים נגועים בחיידק.
חיטוי מערכות מים זו משימה שתתבצע לאחר בחינה מדוקדקת של מערכת המים ומצב המים הנתון בשלב הנוכחי. בהתאם לכך יוחלט על שיטת החיטוי ועל הדרך הנכונה לחטא את המערכת ואת המים, וכך להבטיח שימוש תקין ובטוח במים במקום.

טיפול בלגיונלה:

התפשטות לגיונלה במים
לגיונלה היא חיידק הנמצא באופן טבעי במים מתוקים, כגון אגמים, נהרות ומאגרים. חיידק זה יכול גם לשרוד במים מזוהמים, כגון מים מזוהמים בצואה או בשתן. התפשטות לגיונלה במים מתרחשת כאשר חיידק זה מגיע למערכת המים, לרוב דרך צנרת מזוהמת. פעמים רבות, התפשטות לגיונלה מתרחשת במערכות מים גדולות, כגון מלונות, בתי חולים ומפעלים.
חיטוי נכון של המים
חיטוי נכון של המים הוא הדרך הטובה ביותר למנוע את התפשטות מחלת הליגיונרים. חיטוי המים נעשה באמצעות חומרים כימיים, כגון כלור או כלוראמין. רוב מערכות המים בעולם עוברות חיטוי מדי יום או מדי שבוע. עם זאת, חיטוי לא תקין של המים יכול להוביל להתפשטות לגיונלה.
בדיקות תקופתיות
בדיקות תקופתיות של המים הן דרך חשובה נוספת למניעת התפשטות מחלת הליגיונרים. בדיקות אלו מאתרות חיידק לגיונלה במים ומאפשרות לתקן בעיות במערכות המים לפני שהן גורמות להתפרצות של המחלה.
שמירה על טמפרטורת מים נכונה
שמירה על טמפרטורת מים נכונה גם כן תורמת למניעת התפשטות מחלת הליגיונרים. חיידק לגיונלה מתרבה בצורה הטובה ביותר בטמפרטורות של 25-45 מעלות צלזיוס. שמירה על טמפרטורת המים מתחת ל-25 מעלות צלזיוס מקשה על חיידק זה להתרבות.

מחלת הליגיונרים היא מחלה נשימתית חמורה הנגרמת על ידי חיידק הנקרא לגיונלה. חיידק זה יכול להימצא במים מזוהמים, כגון מים מזוהמים בצואה או בשתן. התפשטות לגיונלה במים יכולה להתרחש כאשר חיידק זה מגיע למערכת המים, לרוב דרך צנרת מזוהמת. פעמים רבות, התפשטות לגיונלה מתרחשת במערכות מים גדולות, כגון מלונות, בתי חולים ומפעלים.

ישנן מספר דרכים למנוע את התפשטות מחלת הליגיונרים, כולל:

 • חיטוי נכון של המים
 • בדיקות תקופתיות של המים
 • שמירה על טמפרטורת מים נכונה

בנוסף, ישנם מספר טיפים נוספים שיכולים לעזור למנוע את התפשטות המחלה, כגון:

 • ודא שהמים החמים שאתה משתמש בהם, כגון מים לרחצה או לשתייה, חמים מספיק.
 • ודא שהמים הקרים שאתה משתמש בהם, כגון מים לשתייה או מים לבישול, קרים מספיק.
 • נקה ושטוף את הברזים והאמבטיות שלך באופן קבוע.
 • נקה את הפילטרים של מי השתייה שלך באופן קבוע.
 • אם אתה חולה במחלה נשימתית, הימנעו מרחצה במים חמים.

 

על ידי ביצוע ההנחיות הללו, ניתן לסייע במניעת התפשטות מחלת הליגיונרים ולשמור על הבריאות שלך ושל אחרים.

דילוג לתוכן